john grimek IRON-BODY kulturistika fitness trojboj zdraviejohn grimek IRON-BODY kulturistika fitness trojboj zdravie

V minulom článku sme si stručne popísali a priblížili tréningovú filozofiu slávneho a jedinečného Amerického kulturistu so Slovenskými koreňmi Johna Grimeka. John ma ako osobnosť nesmierne zaujal hlavne svojou nepriestrelnou genetikou ale tiež entuziazmom a zanietením pre tento šport. Jeho ikonická postava by sa vynímala aj medzi kulturistami dneška nakoľko si na ňu dokázal nabaliť veľké množstvo svalovej hmoty. Pri telesnej výške 172,5 centimetrov sa jeho hmotnosť točila okolo stovky kíl živej váhy no aj napriek tomu si držal percento telesného tuku vo veľmi rozumných číslach a v páse tento borec meral iba približne 76 centimetrov. Ako pristupoval tento zjav k stravovaniu? Dnes si priblížime stravovanie podľa slávneho Johna Grimeka

Možno sme si v minulom článku venujúcom sa Johnovmu tréningu nespomenuli, že John chcel byť predovšetkým vzpierač. Zaujala ho surová, hrubá sila a vzpierať začal už v útlom veku, najskôr s gymnastickými cvikmi a vlastnou váhou, neskôr s činkami. Hoci mal k vzpieraniu svoj vlastný postoj a trénoval svojsky, vždy preferoval čistú silu a preto aj svojim zverencom odporúčal aby ich tréning mal skôr silový charakter. Ak sa chcel cvičenec venovať kulturistike, musel nadobudnúť slušný svalový základ a to hlavne za pomoci silových cvikov. Zamerať sa preto mal na nižšie počty opakovaní v sériách a na používanie ťažkých váh, ktoré mal neustále navyšovať.

Vplyv stravy na regeneráciu

So zvládaním silovo zameraných tréningov úzko súvisí aj odpočinok a stravovanie. John lipol na kvalitnom a dostatočne dlhom spánku na ktorý nedal dopustiť. Trénoval každý druhý deň aby bol na každý tréning po všetkých stránkach dokonale pripravený. V stravovaní taktiež odporúčal cvičencom aby sa neobmedzovali. Mali mať dostatočnú stravu a hlavne dostatočný príjem vody.

Stravovanie podľa slávneho Johna Grimeka

Stravovanie podľa slávneho Johna Grimeka bolo predovšetkým o zdravých potravinách. Využíval čerstvé ovocie a zeleninu, ktorú prijímal na dennej báze. Bielkoviny čerpal hlavne z červeného mäsa, rýb a čerstvých vajec. Okrem toho konzumoval plnotučné, čerstvé, poctivé mlieko a obľuboval aj syry. Ako zdroj cukru a ako povolenú sladkosť John používal med a sušené hrozienka. Tuky prijímal z arašidového masla a rôznych druhov orechov.

Ako vidíte, John sa nestravoval ako typický kulturista dneška. Nevyhľadával iba nízkotučné produkty, a nevyberal si iba to najčistejšie mäso či steaky. Nebál sa tukov pretože vedel, že tuky mu dodajú potrebnú silu počas ťažkých tréningov s veľkými váhami. Taktiež vedel, že živočíšny kolagén je dobrý pre jeho namáhané kĺby a šľachy. Najmä v 70-tých rokoch sa kulturisti snažili v maximálnej miere vyhýbať tukom ale tiež cukrom. Ich predchodcovia ako John Grimek toto neriešili. Vedel, že všetky prijaté kalórie zužitkuje počas svojich tréningov.

Keď si pozriete jeho fotky, myslíte si že sa tie kalórie odrazili na jeho tukových zásobách? Nemyslím si. Je jasné, že John mal neskutočnú genetiku ale ako zvyknem hovoriť, drinu neoklameš. Tá masívna svalová hmota by sa v časoch kedy neexistovali anabolické steroidy alebo moderné výživové doplnky nedala vybudovať ináč, než poctivými tvrdými tréningami a pestrou, kvalitnou stravou bohatou na všetky potrebné živiny.

Jedálniček

Bodaj by sme všetci mali genetiku ako John a mohli zjesť veľmi veľa kalórií bez toho aby sa nám nalepili okolo pásu. Mnoho kulturistov dnes preferuje konzumáciu približne 6 menších jedál denne no John mal celkom iný prístup. Stravovanie podľa slávneho Johna Grimeka bolo typické tým, že zvykol jesť iba 3-4 väčšie jedlá za deň – raňajky, obed a večeru, plus nejaké to potréningové jedlo (ak v daný deň trénoval).

  • Raňajky – ako prvé veľké jedlo dňa John zvykol ráno konzumovať teplé cereálie v mlieku s medom. Ďalej si pridal varené vajcia a kus čerstvého ovocia.
  • Obed – ako druhé jedlo dňa si zvykol John dávať kurča pečené v rúre. Ako prílohu zvolil celozrnný chlieb a čerstvú nakrájanú zeleninu. Ako nápoj si dal čerstvé plnotučné mlieko
  • Olovrant alebo večera – tretím jedlom dňa boli pre Johna celé varené vajcia so slaninou ktoré zapil 100% pomarančovým džúsom
  • Večera resp. potréningové jedlo – štvrté jedlo dňa bola čerešnička na torte, ktorú si John zaslúžil po tvrdom tréningu. Doprial si steak z červeného mäsa a k tomu varené zemiaky s veľkým zeleninovým šalátom. Ako nápoj si znova zvolil pohár čerstvého mlieka
Stravovanie podľa slávneho Johna Grimeka

V jednoduchosti je krása

Johnov stravovací plán bol rovnako jednoduchý ako jeho tréningová filozofia. Veď v jednoduchosti je krása, robiť prosté veci najlepšie ako len vieme. John tvrdo a poctivo trénoval a synergicky s tým zaraďoval výdatnú a na živiny bohatú stravu. Tým svojmu telu doprial všetko čo potrebovalo. Ako som však spomenul a ako zvykol opomínať aj samotný Grimek, neexistujú žiadne univerzálne rady ohľadom stravovania.

Johnove stravovacie návyky považujem sa dobré. Je však na každom jednotlivcovi aby si uvážil čo môže a čo naopak nie. O veľkosti porcií preto rozhodujte samostatne podľa vlastných predispozícií k priberaniu tuku.

Týmto by sme zavŕšili dvojicu článkov o kulturistickej legende zlatej éry kulturistiky Johnovi Grimekovi. Tento fenomén však stojí za našu pozornosť a preto verím, že o ňom nečítate na IRON-BODY posledný krát. Budem sa naďalej snažiť prinášať vám vždy len tie najkvalitnejšie informácie. No a ak vás John Grimek ako osobnosť zaujala, veľmi hodnotné informácie sa môžete dozvedieť aj na tejto stránke.

Ak sa chcete inšpirovať Johnovým tréningovým plánom, prečítajte si môj druhý článok o Johnovi Grimekovi.

2 thoughts on “Stravovanie podľa slávneho Johna Grimeka”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *