Pyotr Kryloff

Pyotr Kryloff (Pjotr Krylov) bol známy cirkusový silák, ktorý okrem svojej sily ohuroval aj neskutočnou muskulatúrou. V časoch, kedy neexistovali žiadne princípy športovej výživy vlastnil postavu, za akú by sa nemusel hanbiť ani dnes. Obdivuhodné silové výkony denne vyrážali dych stovkám jasajúcich divákov. Kto bol, ako žil a ako trénoval Pyotr Kryloff – kráľ Kettlebellu?


Pyotr Kryloff (Pjotr Fedotovič Krylov) sa narodil v roku 1871 v dnešnom Zagorsku neďaleko Moskvy. Ako mladý bol nadšenec pohybu, liezol po stromoch, behal a venoval sa rôznym športovým hrám. Toto svoje športové nadšenie pravdepodobne zdedil po svojom otcovi. Ten bol taktiež veľký športovec, ktorý denne cvičil na kruhoch a hrazde. Malý Pyotr ho v tomto veľmi obdivoval.

Okrem čítania dobrodružných kníh sa Pyotr nadchol aj pre cvičenie. Sám si vytvoril obojručnú činku z tyče od metly a ako závažia použil dva kusy železa (niekde uvádzajú žehličky), pripevnené na túto tyč.

Počas školských čias navštevoval Pyotr cirkusové vystúpenia, kde sa prvý krát stretol s cirkusovými silákmi. Veľmi ich obdivoval a tak si zaumienil, že sa jedného dňa stane jedným z nich. Motivoval sa hlavne svojim vtedajším idolom Emilom Fossom, ktorý s ľahkosťou žongloval s ťažkými kettlebellmi a trhal reťaze.

Pyotr Kryloff a jeho naturálne svaly

Prvé roky poctivého tréningu

Pyotr Kryloff začal trénovať v klube ťažkej atletiky Sergeja Dmitrieva-Morra. Neskôr si v pivnici urobil vlastnú telocvičňu. Do nej si nakúpil svoje prvé železné buliny (kettlebelly) a obojručnú činku.

Po absolvovaní námornej akadémie v Petrohrade Pyotr cestoval po celom svete ako navigátor obchodnej flotily. Všade kde prišiel, sa venoval zápaseniu s miestnymi borcami a samozrejme pravidelne trénoval s vlastnými kettlebellmi.


Ženšen + Ginko = silná dvojka v boji proti únave napomáha organizmu odolávať zvýšenému stresu a námahe. Jedna pitná ampulka denne povzbudí tvoje telo a zbaví ho únavy

Ženšen a Gingo kúru zakúpiš tu!


O tri roky neskôr sa vrátil späť do Moskvy a rozhodol sa vystupovať ako profesionálny cirkusový silák. Začal sa predstavovať menom Pierre. Ponuky z rôznych iných cirkusov sa mu začali hrnúť, pretože predvádzal výkony ako lámanie konských podkov, ohýbanie mincí, trhanie reťazí či ohýbanie železných tyčí. Stále sa však špecializoval na tréning s bulinami (starý názov pre Kettlebelly) a zrejme práve preto si Pyotr Kryloff vyslúžil prezývku „kráľ Kettlebellu“

Pyotr Kryloff

Tréningová filozofia Pjotra Krylova

Pyotr Kryloff mal vlastný režim tréningu a životný štýl. Vždy po zobudení sa venoval hlbokým nádychom a výdychom približne 10 minút. Potom sa rozcvičil s pružinami, dal si 100 klikov a 15 minút si zabehal. Na stimulovanie výbušnej sily absolvoval niekoľko výskokov z drepu a celý tento ranný rituál ukončil tzv. kontrastnou sprchou – striedanie teplej a studenej vody (článok nájdeš na tomto odkaze!)Potom si doprial raňajky, ktoré pozostávali s niekoľkých vajec a dvoch pohárov čerstvého mlieka.

Po večeri asi okolo 17:00 zvykol Pyotr trénovať svoj hlavný tréning. Ako inak mohol kráľ Kettlebellu trénovať ak nie cvikmi s týmto náčiním? Cvičil rôzne silové premiestnenia, tlaky nad hlavu a drepy. Po dvoch hodinách tréningu sa ešte vybral na večernú prechádzku.

Neznámy zdroj uvádza, že jeho tréning vyzeral takto:

 1. Čelné tlaky nad hlavu 5×10 opakovaní s 80 kg činkou
 2. Floor Press 5×10 opakovaní
 3. Drepy s 80 kg činkou 10×10 opakovaní
 4. Tlaky s bulinami (kettlebellmi) nad hlavu – celkom 50 opakovaní s 32 kg Kettlebell
 5. Chôdza s ťažkým mužom na pleciach

Zvyčajne počas dňa jedával dosť veľa mäsa, no neskôr to mierne zredukoval a sústredil sa na konzumáciu ovocia a zeleniny. Takýto tvrdý a dlhý tréning však zaraďoval iba raz do týždňa! Ak si myslíte, že je to málo tak vedzte, že mal denne niekoľko siláckych vystúpení v cirkuse.

Pjotr Krylov

Kráľ Kettlebellu – Výkonný a silný ako mladý býk

Pyotr Kryloff bol girevik (ruský názov pre človekam dvíhajúceho kettlebelly), cirkusový silák ale okrem toho tiež zápasník. Zápasnícke umenie bolo v tých časoch spojené so siláckym remeslom a dvíhaním ťažkých bremien. V cirkusoch zvykli borci predvádzať jedno i druhé, pretože boli všestranne zdatní.

Medzi Pyotrove najlepšie silové výkony patrili:

 • Krucifix s dvoma 90 librovými kettlebellmi (40 kg)
 • Tlak kettlebellu nad hlavu jednou rukou s hmotnosťou 252 libier (približne 114 kg)
 • Zdvih plošiny s koňom
 • Ohýbanie koľajnice na pleciach
 • Rozbíjanie kameňov päsťami
Pjotr Krylov

Pyotr získal niekoľko ocenení z Majstrovstiev Francúzka a stanovil množstvo svetových rekordov vo vzpieraní

 • v zápasníckom mostíku vytlačil činku o váhe 133,5 kg
 • v tzv. Floor Presse vytlačil 118 kg
 • Ľavou rukou vytlačil 32 kg činku nad hlavu celkom 86 krát

O svoje vedomosti sa delil aj s mládežou a vystupoval v cirkuse až do svojich 60 rokov.

Amatéri majú tendenciu trénovať hlavne pre rekordy. Tento systém je veľmi zlý, ba dokonca škodlivý. Takéto rekordy majú niekoľko vád na kráse. Nielen že nezlepšujú silu ale človeka veľmi vyčerpávajú. Dnes keď mám 43 rokov sa necítim o nič slabší ako keď som mal 25. Moje svaly nestratili na kvalite ani na objeme. To je výsledok racionálneho tréningu. Stále mám silu a svaly a vďačím za to iba svojmu extrémne opatrnému a obmedzenému tréningovému systému.

Pyotr Kryloff meral približne 170 centimetrov (rôzne zdroje uvádzajú mierne odlišné čísla) a vážil 88 kilogramov. Mal miery: obvod hrudníka 121 cm, krk 47 cm, bicepsy 46 cm, zápästia 35 cm. Kryloff zomrel v roku 1933, no o jeho smrti nie je veľa informácií. Mnohí sa domnievajú, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou stal obeťou vtedajšieho politického režimu.Zdroje:

 • www.kb5.cz/2016/10/trenoval-petr-krylov-legendarni-kral-kettlebell/
 • www.muscle-fitness.cz/sp-22558/
 • www.legendarystrength.com/pyotr-kryloff/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *