Tréning s vlastnou váhou

Tréning väzňa aj na slobode

V živote som sa nadchol pre danú vec už niekoľko krát, ja som proste taký samonadchýňací typ ale pozor! Nenadchnem sa len tak pre hocičo. Som vyberavý a ak ma niečo alebo niekto skutočne zaujať moju pozornosť naplno, tak to musí byť niečo veľké. Tréning väzňa je kniha respektíve tréningová filozofia známa už niekoľko rokov no aj dnes sa nájdu mnohí, ktorí o nej ešte nepočuli. Ja poviem len jedno: je to strašná škoda ale nič nie je stratené, začať môžete vždy


Kníh o tréningu, posilňovaní či kulturistike tu bolo vždy dostatočné množstvo a mladí či starší cvičenci, ktorí si chceli rozšíriť obzory alebo sa motivovať mali vždy možnosť dostať sa k pomerne kvalitnej literatúre. No vždy to bolo o tom istom a to myslím smrteľne vážne. Prečítal som snáď všetky dostupné knihy o posilňovaní či strave a všetky boli na jedno kopyto.

Až kým neprišiel Tréning Väzňa ktorý bol prelomový no a tak trochu aj kontroverzný. Bol totiž o väzňovi, čo môže samo o sebe byť poburujúce no iba pre úzkoprsých a priveľmi morálne založených jedincov. No a na druhej strane bol iba o tréningu s vlastnou hmotnosťou, teda bez akéhokoľvek vybavenia, činiek, strojov, závaží…

Stále sa nájde zástup egocentrikov, ktorí nedajú dopustiť na svoj tréning s ťažkými činkami a tréning s vlastnou váhou považujú za niečo, čo je vhodné akurát tak pre deti na telesnej výchove. Ja som presvedčený o tom, že sami by mali obrovské rezervy v cvikoch, ktoré oni považujú za banálne a za stratu času.

Ale nejde tak veľmi o tréning ako skôr o filozofiu, ktorá z tejto knihy (a dnes už zbierky) plynie. Minimalizmus je zrejme hlavná myšlienka, pretože ak sa niekto sťažuje že nemá adekvátne podmienky alebo plače, že nemá čas či peniaze na členské vo fitku, tak je to zbabelec. Aj keď nás zavrú medzi štyri steny alebo budeme nútení pracovať od rána do večera vždy môžeme byť slobodný v tréningu, ktorý nám nevezme nik. Pretože všetko čo potrebujeme máme stále so sebou – vlastné telo.

S tréningom väzňa som začal experimentovať pred viac než piatimi rokmi no odvtedy na neho nedám dopustiť a hoci sa nie vždy držím jeho zásad do bodky, základ ostáva nemenný a ja si občas niektoré princípy poupravím podľa seba. Minimalizmus však vo mne ostáva a stále som si vedomý toho, že na poctivý a plnohodnotný tréning nepotrebujem takmer nič. Stačí mi hrázda, pevná podlaha, jedna stena na stojky a som dostatočne vybavený. Ak je niekto menej zdatný či trpí nadváhou, nemusí sa báť, že tieto cviky nebude zvládať. Kniha a tréningové pokyny v nej sú poskladané do skvelej periodizácie, ktorú zvládnuť dokáže aj ten, ktorý v živote nešportoval a postupne sa dopracuje až k tým najkomplikovanejším cvikom. Samozrejme ak bude mať chuť a pevnú vôľu.

Milujem ten pocit slobody, keď nie som limitovaný prostredím ani časom a môžem často podľa chuti meniť miesto svojho tréningu. Či už je to pivničná činkáreň, sídliskové workout ihrisko, les, vlastný byt alebo v práci v sklade. S trochou vynaliezavosti a snahy sa s tým krásne pohráte a bude vás to baviť. Konečne poriadna zmena.

Tréningové princípy sú jednoduché a pochopí ich aj úplný laik. Ide o to zamerať sa na šesť základných cvikov. Tieto cviky vám dajú maximum a nepotrebujete žiadne iné doplnkové. Nazývame ich cviky veľkej šestky. Každý z týchto šiestich cvikov má svoj výkonnostný štandard, dalo by sa povedať level obtiažnosti. Od jednotky, čo je začiatočnícky stupeň až po desiatku, ktorú nazývame majstrovský stupeň. Od stupňa k stupňu nás čaká veľmi prepracovaná cesta, a v každom ďalšom stupni je obtiažnosť nastavená tak, aby sme sa pomaly ale isto zlepšovali a zvládali cvik s prehľadom.

Cviky veľkej šestky sú: Kľuky, Stojky, Zhyby, Drepy, Mostíky a dvíhanie nôh. Pri každom z týchto cvikov precvičujeme širokú paletu svalových vlákien a teda dáme zabrať poriadne celému telu. Nebude z nás žiaden kulturista, no svalovú hmotu si prepracujeme a bude poriadne tvrdá ako žula. V najbližších článkoch by som veľmi rád predstavil všetky z týchto šiestich cvikov a aj to, kam až sa dá pri ich poctivom precvičovaní zájsť.

One thought on “Tréning väzňa aj na slobode

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *