Ginko Biloba

Kto by nepoznal starý známy čaj ginko biloba? Veď na pultoch obchodov sa predáva už niekoľko dlhých rokov. To čo však kupujeme v potravinách obsahuje len veľmi mizivé percento ginka. Ako vybrať kvalitné ginko a ako ho pripraviť tak aby skutočne fungovalo?

Približne v roku 2012 som sa rozhodol, že svoje telo odľahčím. Výrazne som schudol a z približne 127 kíl som zhodil na 94. Celá táto transformácia trvala približne šesť mesiacov, čo vôbec nie je dlhá doba. Telo sa zrejme nestihlo na túto premenu dostatočne adaptovať a ja som začal pociťovať nepríjemné pocity spojené so studenými končatinami.

Hoci mi fyzicky bolo teplo, moje ruky a nohy boli stále studené. Bolo to dosť nepríjemné napríklad počas rôznych pracovných stretnutí s partnermi, kedy som sa cítil doslova trápne, keď som niekomu podával studenú ruku. Rozhodol som sa, že to začnem intenzívne riešiť.

Účinky Ginko Biloba sú verejnosti dosť dobre známe a tak netrvalo dlho a niekto mi odporučil práve túto bylinu. Samozrejme som sa dostal iba k bežne dostupnému čaju v nálevových vreckách no s vidinou lepších zajtrajškov som ho popíjal niekoľko krát za deň.

Až o niekoľko rokov neskôr som sa pracovne stretol s človekom, ktorý bol nadšenec rôznych rastliniek a prostredníctvom neho som si zadovážil kvalitnejšie sušené listy stromu Ginko Biloba. Po tom, čo som začal užívať túto svoju medicínu, ktorú som si svedomito denne pripravoval, účinky na seba nenechali dlho čakať.

Onedlho som si dokonca kúpil vlastný stromček ginko, ktorý každú jar urodí niekoľko kvalitných lístkov už asi ôsmy rok po sebe. Je príjemné konzumovať plody vlastnej záhradky no kvalitnej úprave listov a následnej príprave čaju sa človek musí naučiť. U mňa to šlo metódou pokus-omyl a trvalo to približne tri roky, kým šálka môjho čaju nadobudla očakávaných kvalít.

V tradičnej čínskej medicíne bol strom Ginkgo veľmi dobre známy. Starí liečitelia používali hlavne listy, z ktorých robili tinktúry a odvary. Tie mali pomôcť hlavne na podporu pamäte a sústredenia. Neskôr sa ginkom liečili úzkostné stavy a depresie.

Strom Ginko Biloba (Jinan) je zrejme jeden z najstarších stromov zemegule, nakoľko tu rástol údajne už v období dinosaurov. Jeho blahodarné účinky si užívali obyvatelia starej Číny, Japonska a Kórei ale pomerne rýchlo si ho obľúbili aj na západe. Fakt, že dokáže zlepšovať prekrvenie a cirkuláciu krvi vedeli už v staroveku. V mnohých ohľadoch bol preto výborným pomocníkom pri zlepšení erekcie a výborným afrodiziakom.

Ginko Biloba
Sušené listy Ginko Biloba

Listy Ginkga obsahujú vitamíny A, B, C a J. Okrem toho sú bohaté na flavonoidy a organické kyseliny. Extrakt z ginka podporuje sekréciu hormónov noradrenalín, dopamín a acetylcholín. Ginkgo bolo predmetom početných vedeckých štúdií a vďaka objavom, ktoré vedci urobili sa začalo využívať aj v západnej medicíne.

Na Slovensku ho pomerne hojne využívajú hlavne neurológovia. Liek zvaný „Tebokan“ je viazaný na lekársky predpis a obsahuje štandardizovaný extrakt z listov Ginkgo Biloba. Toto liečivo je riadne schválené štátnym úradom pre kontrolu liečiv a zalistované v databáze farmaceutických produktov. Predpisuje sa pacientom s poruchami prekrvovania, neurologickými problémami ako je vertigo, pri útlaku rôznych nervov a rôznych blokáciách. Známy si užívaním tebokanu vyliečil migrény.

Mnohí lekári hlásajú, že užívaním ginka vieme predísť mozgovým ochoreniam a ochoreniam typu demencia. Okrem toho vieme účinne bojovať proti príznakom starnutia akými sú ateroskleróza. Pravidelným užívaním ginka znižujeme riziko výskytu cievnej mozgovej príhody.Strom alebo rastlina Ginkgo Biloba je pomerne nenáročná na pestovanie. Jej listy majú charakteristický tvar no pravdepodobne ste nevedeli, že sa jedná o ihličnan. Ginkgo sa prebúdza k životu vždy na jar, keď stúpnu vonkajšie teploty aspoň nad 15 stupňov. Má rád slnečné a teplé miesto a pravidelnú, dennú zálievku. Radšej mu je v priepustnej pôde a rozhodne nemá rád preliatie. Zalievať by sme ho preto mali vždy, keď pôda stihne dokonale preschnúť.

Listy kvitnú hneď z jari a svoju plnú veľkosť stihnú dosiahnuť do leta. Ja mám svoj Ginkgo stromček celoročne umiestnený na zasklenom balkóne. Počas leta má krásne nazeleno sfarbené listy, ktoré na jeseň zmenia farbu na žlto. Približne v októbri postupne začnú opadať a to je môj signál pre zber.

Po zbere listy poukladám na nerezovú mriežku a umiestnim na skriňu tesne pod strop, kde majú pokoj od prievanu a prítmie. Takto ich nechávam dokonale preschnúť. U týchto špecifických „ihličnatých“ listov schnutie trvá o niečo dlhšie. Nie je nič neobvyklé, že ich nechávam takto odložené aj 2 mesiace. Po tak dlhej dobe sú pripravené na umiestnenie vo veľkej sklenenej fľaši.

Niekoľko rokov som nevedel prísť na to, aká je tá správna príprava čaju z listov ginka. Jednoduchým zaliatím horúcou vodou z nich nedostanete takmer nič. Neskôr som sa dozvedel, že čaj z nich sa dá pripraviť jedine v podobe odvaru. Hrsť listov varím v približne 300 ml vody 5 minút. Po piatich minútach vývar nechám spolu s listami vychladnúť a po desiatich minútach scedím. Ochutiť ho môžete citrónom.

Čaj sa dá samozrejme uvariť aj z čerstvých listov. Pri čerstvých niektorí ľudia odporúčajú ich iba zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať približne desať minút. Ja som však robil odvar aj z čerstvých lístkov. Tento čaj zvyknem užívať jeden krát denne, pretože ho kombinujem spravidla z kotvičníkom zemným. Vy ho ale pokojne môžete užívať dva krát denne – no poslednú šálku by som si doprial najneskôr o 15:00.

Ginko Biloba
Šálka čaju Ginko Biloba

Ďalší spôsob spracovania listov ginka je forma tinktúry, respektíve kvapiek. Približne 70-80 gramov čerstvých listov nakrájame nadrobno a umiestnime do veľkej sklenenej fľaše. Zalejeme čistým alkoholom, respektíve vodkou, nádobu uzatvoríme a poriadne pretrepeme. Umiestnime na tmavé a chladné miesto a každý deň pretrepeme. Takto necháme macerovať minimálne jeden mesiac (pokojne aj dva). Po tejto dobe macerát rozlejeme do fľaše alebo niekoľkých menších nádob, z ktorých sa bude dať pohodlne dávkovať.

Pripravené kvapky užívame tri krát denne – jedna kvapka na kilogram telesnej hmotnosti – pozor ! toto je celodenná dávka, teda ak vážite napríklad 90 kíl, dokopy užijete 30 kvapiek tri krát denne.Z dlhodobého hľadiska som si svoj neduh typu „nepríjemne ľadové končatiny“ prakticky vyliečil. Odvar z listov ginkga som začal považovať za svoju pravidelnú šálku čaju tesne pred tréningom. V kombinácii s arginínom vás obleje pocit horúčavy ihneď po príchode do posilňovne.

V prípade užívania väčšieho množstva Ginka alebo keď si u lekára zadovážite silnejší prípravok „Tebokan“ pocítite na svojom tele viacero iných pozitívnych účinkov. Okrem práce a rodiny ma zamestnáva aj štúdium na vysokej škole. Popri všetkých tých povinnostiach si človek niekedy nemôže dovoliť sadnúť ku knihám na hodinu denne. Často musím svoje aktivity takpovediac diverzifikovať a rozdeliť ich do niekoľkých krátkych blokov. Niekedy si skutočne musím vystačiť s tridsiatimi minútami učenia denne a často ani toľko. Aj toľko málo mi však postačí a dokážem do hlavy natlačiť učivo a zapamätať si ho. Možno je to len placebo efekt alebo som multi-talentovaný učenec.

Jedno je však jasné, vedecké štúdie hovoria jasne. Nebyť toho, zrejme by extrakt z ginka nepredpisovali aj naši západní lekári. Ak trpíte niektorým z vyššie spomenutých problémov alebo chcete ginko jednoducho len vyskúšať, rozhodne choďte do toho.

  • Poruchy zrážania krvi
  • Srdcové arytmie
  • Epilepsia
  • Cukrovka

A poradiť sa pred užívaním ginka s lekárom treba v prípade, že ste tehotné či dojčiace ženy alebo užívate lieky na riedenie krvi, statíny či protizápalové lieky.

Plnohodnotné účinky môžete pociťovať už po mesiaci užívania.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *