Bruce Randall

Bruce Randall nie je muž, ktorý by bol širokej športovej verejnosti veľmi známy. Obdivuhodná transformácia ktorou si prešiel však stojí za zmienku a tak som sa rozhodol bližšie vám tohto hrdinu predstaviť. Nikto by nebol povedal, že tak tučný muž môže byť niekedy kulturista!

Milujem esenciu retro kulturistiky, ktorú cítim zakaždým keď sa v článku venujem velikánom starej školy. Tá doba bola niečím čarovná. Entuziazmus, ktorým prekypovali vtedajší športovci dnes vidíme len zriedkavo. Tí muži neboli celý deň atakovaní príspevkami zo sociálnych sietí a radami samozvaných fitness odborníkov. No aj napriek tomu im nechýbala motivácia, čo sa o dnešných borcoch povedať nedá. Nabudený, nádejný športovec dnes po pár týždňoch vyhorí ako fakľa. Prečo je tomu tak? Zrejme by sme sa nad tým mali vážne zamyslieť.

Bruce Randall
Bruce Randall obľuboval cvik zvaný Good Morning

Bruce Randall neinklinoval k žiadnemu športu až do svojich dvadsiatich rokov, hoci jeho postava si fyzickú záťaž doslova pýtala. Keď oslávil 21 rokov musel ako každý zdravý muž vstúpiť do armády. Bruce sa pridal k námornej pechote, kde mal na šport vytvorené dokonalé podmienky. Hlavný poddôstojník Walter Metzler v ňom videl potenciál a predstavoval si ho vo svojom futbalovom tíme.Písal sa rok 1953, kedy Bruce začal seriózne dvíhať činky a kotúče pridával pravidelne ako na bežiacom páse. Sila rástla svižným tempom aj vďaka výdatnej strave, ktorú mal ako námorník k dispozícii. Pred svojimi rovesníkmi mal značnú silovú prevahu no s narastajúcou hrubou fyzickou silou rástli aj jeho telesné proporcie.

Bruce Randall
Bruce Randall si z veľkého percenta telesného tuku nič nerobil

Bruce nebol žiaden model a bolo zrejmé, že mal výrazný sklon k nadváhe. Apetít ešte väčšmi stimuloval ťažkým tréningom so železom a tak sa z mladého siláka stal verejne známy tučko. To, že ho čaká veľká transformácia nikto ani len netušil.

Bruce vedel, že na to aby dosiahol očakávané silové výkony potreboval na seba nabaliť masu hmoty. Bol si vedomý toho, že nepriberá svaly ale že sa z drvivej väčšiny obaľuje tukom. Dával si záležať aby nevynechal žiadne jedlo a pomedzi hlavné jedlá sa dotláčal koláčmi, pečivom a všetko to zalieval plnotučným mliekom. Cítil ako sa mu rozťahuje žalúdok a tešilo ho, že môže jesť ešte viac.

Bruce Randall
Bruce Randall sa sústredil predovšetkým na silu

Sen o futbalovej kariére Bruce nahradil snom stať sa silákom. Sústredil sa na dvíhanie čoraz väčších bremien čo v jeho prípade nebol až taký problém, nakoľko mal na tento druh športu nadanie.

Typické raňajky, ktoré si Bruce zvykol na pravidelnej báze dopriať by položili na lopatky nejedného siláka. Skladali sa z dvoch litrov čerstvého mlieka, veľkého bochníka chleba a 28 miešaných vajec. Počas svojho tréningového snaženia Bruce konzumoval štyri jedlá denne. Medzi jedlami už nič iné nejedol, iba do seba na litre lial mlieko.

 • Raňajky – 6:30
 • Obed – 11:30
 • Večera – 16:30
 • Druhá večera – 21:30

Mlieko bolo pre Bruca veľmi obľúbené a jeho spotreba sa pohybovala od 8 do 10 litrov za deň. Denný kalorický príjem predstavoval približne 15 000 kalórií na čo bol právom hrdý. Počas svojej 14-mesačnej služby v námorníctve Bruce pribral 63 kilogramov a jeho výsledná telesná hmotnosť bola takmer 156 kíl!

Svoje stravovacie návyky si Bruce preniesol aj do civilného života a zakrátko pribral až na 180 kíl. Táto hmotnosť mu umožňovala dvíhať skutočne extrémne váhy.

 • Benchpress s váhou 170 KG
 • Hlboký drep s váhou takmer 310 KG
 • Mŕtvy ťah s váhou takmer 350 KG

Tieto výkony sú samozrejme RAW – teda bez akéhokoľvek tréningového vybavenia, súťažných dresov, trhačiek a iných pomôcok.

V roku 1955 sa Bruce náhle rozhodol pre životnú zmenu. Život v obrovskej telesnej schránke ho zrejme omrzel a zatúžil spoznať život z druhej strany. Zapáčila sa mu kulturistika a rozhodol sa výrazne schudnúť. Po tom, čo tieto zámery oznámil svojim priateľom, stretol sa s nedôverou. Každý ho poznal ako veľkého jedáka a predstaviť si ho ako človeka držiaceho diétu nikto nevedel.

Bruce Randall
Obézny Randall na snímke vľavo / Vpravo ukazuje symetrické proporcie

Raňajky

 • Dve vajcia uvarené na mäkko
 • Hrnček odstredeného mlieka
 • Pohár 100% pomarančovej šťavy
 • Jablko

Obed

 • Zeleninový šalát s datľami a orechmi

Večera

 • Steak z hovädzieho zadného
 • Čerstvá zelenina
 • Hrnček odstredeného mlieka obohateného o sušené mlieko
 • Želatina
 • Šálka kávy (Príležitostne)

Diametrálne odlišný jedálniček oproti tomu predošlému nemyslíte? Povedal by som, že vzhľadom na tieto informácie bol Bruce vo veľmi výraznom kalorickom deficite. Vďaka tomuto prístupu Bruce už rok po zmene prístupu navážil 83 kilogramov! Naozaj extrémny výkon a obdivuhodná transformácia.

Bruce Randall bol zvyknutý trénovať s nízkym počtom opakovaní. Medzi sériami si doprial výdatné prestávky, vďaka ktorým bol vždy plný sily. Počas svojho chudnutia sa tieto tréningové návyky stali minulosťou a nahradila ich pomerne vysoká intenzita. Oproti obvyklým 3-5 opakovaniam v sérii vykonával 12-15. Tréningy boli svižné a energické, pauzy medzi sériami výrazne kratšie.

Bruce Randall
Široké plecia, úzky pás – Randall ako celkom iný človek

Okrem obvyklého posilňovacieho tréningu Randall obľuboval beh a doma veľmi intenzívne precvičoval brušné svaly, ktoré podľa jeho slov napomohli zoštíhliť jeho pás.

Bruce prešiel extrémne namáhavú cestu, počas ktorej schudol viac ako 100 kíl! Vďaka poctivému tréningu si však zachoval slušné percento svalovej hmoty a to mu umožňovalo postaviť sa na súťažné pódiá. Rozhodol sa pre prestížne podujatie Mr. America, na ktorom prvý krát vystúpil v roku 1956. Spomedzi veľkého zástupu súťažiacich skončil na 13. mieste a rok na to si toto svoje skóre vylepšil – umiestnil sa na šiestom mieste. Nasledovala dvojročná prestávka, počas ktorej na svoje telo nabalil novú svalovú hmotu. Napriek svojim predispozíciám k naberaniu tuku mal svoju formu pod kontrolou. V roku 1959 opäť vystúpil na súťažné pódium NABBA Mr. Universe, tentokrát s váhou necelých 105 KG. Túto súťaž bezkonkurenčne vyhral a týmto úspechom ukončil svoju súťažnú kulturistickú kariéru.

Bruce Randall
Fitness ho celkom pohltil

Počas jedného z rozhovorov dostal Bruce Randall otázku, čo považuje za tajomstvo jeho veľkého životného úspechu. Jeho odpoveď bola prostá a zahŕňala niečo v zmysle:

Praj si a dostaneš! Pomôž si človeče, aj pán Boh ti pomôže!

Čo dodať na záver? Bruce je dôkazom toho, že keď si človek niečo zaumieni, je len a len na ňom či to dokáže alebo nie. Bruce Randall počas svojich životných etáp presne vedel čo chce. Či už sa zameriaval na maximálnu silu alebo na dokonalé prepracovanie svojej postavy, zbytočne to nekomplikoval. Vytvoril si jednoduchý plán a držal sa ho až do samého konca. Čo je najdôležitejšie – všetko čo robil, robil s nadšením a láskou. Transformácia akou si prešiel by bola pre mnohých nepredstaviteľná.

Vezmime si od Randalla príklad a všetko čo sa rozhodneme urobiť, robme najlepšie ako len vieme! Nesťažujme sa, že nemáme najlepšie podmienky, vytvorme si ich sami. Nepostrehli ste počas svojho života tento podivný fenomén, že keď sa Vám začne dariť, akosi sa o vás všetci začnú zaujímať a možnosti sa začnú kopiť? Je to preto, že vy sami ste vybudovali optimálne podmienky a všetko ostatné bolo nútené sa im prispôsobiť!

Bruce Randall
Dokonalé tvary ako vytesané do kameňa v podobe Bruce Randalla – dokonalá transformácia čo poviete?

Inšpirácia: https://physicalculturestudy.com/2016/06/01/bruce-randall-and-the-most-amazing-transformation-in-bodybuilding/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *