Osobnosti minulosti

Opustil nás Peter Mosný: Archeológ, historik, kulturista

Peter Mosný je známy najmä ľuďom žijúcim v Žiari nad Hronom. Prakticky celý svoj život sa angažoval ako mestský historik, zaslúžil sa pri rozvoji mesta a jeho pamiatok, uskutočnil niekoľko archeologických výskumov. Dokonca bol ocenený cenou primátora mesta Žiar nad Hronom no rovnako ako historik a kastelán bol známy svojou vášňou pre kulturistiku.

Rodina Petra Mosného sa do Žiaru nad Hronom presťahovala, keď mal malý Peter tri roky. Toto mesto si veľmi obľúbil a prežil tu celý svoj život. Svaly ho nadchli už v detstve kedy ich vyhľadával v rôznych časopisoch a novinách. Aj s cvičením začal pomerne skoro. Ako dieťa začal dvíhať rôzne bremená alebo tašky naplnené knihami.

S vážnejším kulturistickým tréningom začal približne v 70-tých rokoch, kedy sa mu do rúk dostali aj prvé činky. Okrem toho plával a tiež bicykloval. Keď ako branec narukoval na základnú vojenskú službu, dostal sa na Sliač, kde pôsobili viacerí mladí a nádejní kulturisti. S tréningom mohol preto nerušene pokračovať. Veliteľ útvaru v ňom zrejme videl potenciál a preto ho do účasti na kulturistickej súťaži doslova dotlačil. Buď budeš súťažiť alebo pôjdeš do basy, vyber si!

Peter Mosný na snímke vľavo
Peter Mosný na snímke vľavo

Mladý devätnásťročný Peter Mosný poctivo trénoval aj sa stravoval. Už v tak mladom veku mal obvod ruky rovných 51 centimetrov! Treba brať do úvahy fakt, že v tej dobe neexistovali žiadne moderné doplnky výživy. Sám Peter v jednom zo svojich rozhovorom spomenul, že pravidelne užíval nanajvýš celaskon a pangamin.

Peter mal v mladosti prirodzene mohutnú postavu a bol objemný. Počas letných dni čas zvykol tráviť na kúpalisku, kde neunikol zvedavým pohľadom dievčat. On sa však naplno sústredil na svoj koníček – kulturistiku. Svoju prvú známosť spoznal až po tridsiatom roku života a tá sa stala jeho manželkou, s ktorou mal neskôr jednu dcéru.

  • Veľká cena mesta Zvolen 1969 – 2. miesto
  • Majstrovstvá Slovenska v kulturistike 1972 – 2. miesto
  • Veľká cena mesta Zvolen 1971 – ako prvý vytlačil na lavičke neuveriteľných 200 kilogramov bez akéhokoľvek dresu či iných pomôcok
Peter Mosný Iron Body
Masívne paže v podaní Petra Mosného

Peter Mosný sa v posledných rozhovoroch netajil tým, že okúsil aj anabolické steroidy. V 60. a 70. rokoch na Slovensku neboli zakázané ale bol problém sa k ním dostať. On sa k nim dostal celkom náhodou od fanúšika, ktorý mal syna pracujúceho a žijúceho vo Švajčiarsku. Prvé pokusy boli úspešné a priniesli značné silové prírastky. Anaboliká však po skúške veľmi rýchlo vyradil, pretože mu akosi nesedeli a následne po celý svoj život robil osvetu zdravému životnému štýlu. Sám dokonca tvrdil, že nikdy nevypil kvapku alkoholu ani nefajčil cigarety.

Aj napriek tomu že bol ovplyvnený zlatou érou kulturistiky, ktorá bola typická dlhými tréningovými jednotkami on pristupoval k tréningu svojsky. Obľuboval takzvaný fullbody tréning, tri krát týždenne. Tréningy boli pomerne krátke a v každom cviku vykonával od 6 do 8 opakovaní. Cvičil základné, viackĺbové cviky ako tlaky na lavičke, príťahy činky, drepy alebo veslovanie. Váhy používal primerané – jednoducho sa držal pravidla, že tréning má cvičenca posilniť a nie z neho vytiahnuť posledné zbytky energie.

Pripomínal dôležitosť posilňovacieho tréningu v pokročilom veku. Kulturistika skutočne nie je len pre mladých – je to celoživotná záležitosť. Mladý človek má dostatok testosterónu ale čo starý? Ten si ho podľa Petrových slov potrebuje „narobiť“. Ako inak? Jedine ťažkým tréningom s činkami – rýchlym ale účinným.

Peter Mosný sa stravoval inteligentne. Približne vo svojich 68 rokoch keď sa jeho telesná hmotnosť pohybovala okolo 139 kilogramov sa rozhodol so svojou postavou niečo robiť. Presne vedel, aké kroky učiniť a jednoduchou úpravou stravovacích návykov sa dostal na hmotnosť pod 100 kíl. Vždycky vravieval, že vek nie je žiadnou prekážkou. Základom bolo podľa neho stravovať sa pravidelne a dodať telu živiny aspoň každé 2-3 hodiny. Táto svedomitosť a pravidelnosť stabilizuje všetky metabolické procesy a telo sa začne dávať dokopy.

Základom je pestrá a vyvážená strava – mäso, vajíčka, ryby a dostatok ovocia a zeleniny. Skutočne to nie je žiadna veda, len to chce zotrvať.

Peter Mosný Kulturistika Iron Body
Symetria na prvom mieste – Peter Mosný

Peter Mosný bol skutočne cieľavedomý muž a hlavne muž činu. Svoje životné rozhodnutia robil pohotovo a rázne. Pred kulturistickou súťažou na európskej úrovni zo dňa na deň ukončil svoju kariéru. Jednoducho cítil, že stačilo. Nasledovala neľahká otázka, čo ďalej so životom? Fascinovala ho história a tak si prakticky zo dňa na deň podal prihlášku na vysokú školu v Nitre a vyštudoval históriu – po tridsiatom roku života. Niekoľko rokov potom pracoval v Archeologickom ústave SAV v Nitre.Primátor mesta Žiar nad Hronom sa vyjadril, že nepozná ďalšieho takého človeka akým bol Peter Mosný. Jeho obetavosť pri ktorej prácou doslova žil sa dnes už len tak nevidí. Peter niekoľko rokov pôsobil na Šášovskom hrade, kde uskutočnil viacero archeologických výskumov. Pod jeho rukami vznikol Svätokrížsky dom a zrekonštruoval aj Biskupský kaštieľ v Žiari nad Hronom. Sám objavil množstvo nálezov, ktoré dnes v kaštieli slúžia ako exponáty.

Od roku 2013 bol Peter Mosný pracovníkom mesta Žiar nad Hronom a pri príležitosti osláv 770. výročia udelenia mestských práv Žiaru nad Hronom získal ocenenie primátora mesta.

Peter Mosný napísal početné množstvo historických publikácií a literatúry na tému dejín Slovenska. Jeho texty slúžia ako študijná literatúra na slovenských vysokých školách.

Kastelán Peter Mosný – silný a svalnatý správca pevnosti

Peter Mosný žil skutočne naplnený život a práci, ktorá mu bola zároveň koníčkom sa venoval na plný úväzok prakticky až do svojho skonu. Vždy vyzdvihoval kvality svojej oddanej a trpezlivej manželky. Peter totiž väčšinu času trávil v teréne. Počas pôsobenia na Šášovskom hrade tam pobýval počas celého týždňa a domov sa vracal iba na víkendy.

V kaštieli taktiež trávil takmer celé dni, stal sa jeho druhým domovom s ktorým mal osobný vzťah. Zrejme ho považoval za svoje druhé dieťa. V komnatách kaštieľa si dokonca zriadil aj menšiu posilňovňu, takže tréningu sa mohol venovať denne. Typický kastelán, ktorý svojmu kaštieľu zostáva verný nepretržite.

Kastelán a archeológ Peter Mosný spolu so svojimi exponátmi

Peter Mosný bol v Žiari nad Hronom veľmi známy a obľúbený. Urobil toho pre mesto skutočne neúrekom no mňa osobne motivoval svojou energiou a chuťou do života. Mal svoje životné poslanie – celoživotná kulturistika, štúdium histórie svojho mesta a služba tomuto mestu. Peter Mosný vydýchol naposledy 21. februára 2024. Odpočívaj v pokoji Peter – česť tvojej pamiatke!

Foto zdroj: Plus 7 dní – Pluska


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *